DÜĞÜN FOTOĞRAFÇINIZI SEÇERKEN

_DSC0524

Tarzınızı belirleyin, kendinizi tanıyın; Fotoğraf tarzınızı belirleyin… Bulabildiğiniz kadar çok düğün fotoğrafı inceleyin.
Gelin dergilerinden, web sayfalarından, evli arkadaşlarınızdan… Kısacası fotoğraf bulabileceğiniz her kaynağı araştırın.
Fotoğraf tarzınız, kişiliğinizi yansıtmalıdır. Resmi düğün fotoğrafları, samimi fotoğraflar, siyah-beyaz fotoğraflar, renkli fotoğraflar vb.. tarzlar ve klasik, doğal, romantik, uçuk, gösterişli gibi yaklaşımlardan birisi mutlaka sizi daha iyi anlatacaktır.. Doğru tarzı belirlemenizdeki en önemli etken, kim olduğunuz ve kişiliğinizde neleri yansıtmaktan hoşlandığınızdır. Fotoğraflarınızın, düğün temasını, düğün heyecanını, sizin ve sevdiklerinizin mutlu anlarını yaşatması gerekir…

Bütçenizi belirleyin;

Kendinize, düğün planınız içinde fotoğrafların ne kadar önem teşkil ettiğini sormanız gerekir.
Bu noktada unutmamanız gereken, düğününüz ne kadar mükemmel olsa da bir gün bunun bir gün belleğinizden silineceği ve yıllar boyu bunun fotoğraflarda yaşatılabileceğidir.

Düğün mekanınızdaki detayları öğrenin;

Düğün yapacağınız mekanda, fotoğraf veya video çekimlerinde kısıtlama olup olmadığını sorun. Mekan düzenlemesi içerisinde fotoğraf çekimleri için özel bir hazırlık gerekli olup olmayacağını öğrenin. Mekanın ışıklandırması nasıl, çekimler için uygun mu? Çekim mekanı olarak alternatifler mevcut mu, yoksa başka bir mekan mı ayarlamak gerekir ?
Mümkünse nikah seremonisini gün ışığının olduğu saatlerde ayarlamaya çalışın… Unatmayın konuklarınız ve davetliler sizin için orada bulunacaklar… Ve iyi bir ışıkla nikahınızdaki bütün detaylar, insanlar, olaylar ve aksiyonlar daha iyi fotoğraflanacaktır. Bunun için fotoğrafçınızın fikrini sorun. Fotoğrafçınız size daha önceki deneyimlerine dayanarak mutlaka tavsiyelerde bulunacaktır. Düğün günü planlaması sizin için olduğu

kadar fotoğrafçınız için de çok önemlidir. Mutlaka planlamanızla ilgili detayları fotoğrafçınıza da anlatın. Düğün gününüzün hangi bölümlerinde olması gerektiğini ve ne tür fotoğraflar istediğinizi anlatın. Fotoğrafçınız çekim planını sizin gün planınıza göre ayarlayacaktır. Fotoğrafçınızı düğün gününüzün tamamına dahil edebilirsiniz.

Doğru fotoğrafçı kimdir ?

Hayatınızda ölümsüzlüğüne inandığınız anları yakalayabilen kişi sizin için doğrü fotoğrafçı olacaktır. Bu kişiyi bulmak için bütçenizi, düğün mekanı ve yerini dikkate alarak hareket etmelisiniz. Çalışma ücretleri, farklı ebatlardaki baskılar, farklı stillerde çekimler ve fotoğrafçının mekanda geçireceği süreye göre çeşitlilik gösterecektir. Geçmiş çalışmalarını, düğün albümlerini incelemek, referanslarını öğrenmek ve tarzının size uygunluğunu anlayabilmek için randevu ayarlayın.
Düğün mekanını fotoğraflarını, fotoğrafçıya gösterin. Fotoğrafçınızın düğün mekanında uyması gereken kurallar ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirin. Beğendiğiniz fotoğraf tarzından örnekler gösterin. Düğün günü, süresi, mekan, yakın akraba ve davetli sayısını gibi bilgileri verin.
Tarzınızı açıkça belli edin. Fotoğrafçının gerçekten sizi dinleyip anladığından emin olun… Fotoğrafçınızın, sizi anladığına inandığınız ve aynı dili konuşuğunuza inandığınız kişi olması çok önemlidir.

Leave a reply

Your email address will not be published.